Sauna ve Buhar Odası Yapımı

  • Bu sayfayı Paylaş
  • Facebook'da paylaş
  • Twiter'da paylaş
  • Whatsapp'da paylaş
  • Google Plus'da paylaş
  • E-posta gönder
  • Linkedin'de paylaş

Hizmetlerimiz

Sauna ve Buhar Odası Yapımı

İnsan sağlığına önemli olumlu etkileri olan sauna, ilkel versiyonları ile orta asyada kullanılmaya başlamış sonrasında diğer ülkelere yayılmış, sıcaklık, nem ve buharın etkisiyle rahatlamanızı sağlayan yalıtımlı ahşap bir odadır.

Kasların gevşemesi ile sizi günlük stresinden uzaklaştırmasının yanı sıra uyku bozukluklarına, romatizma gibi rahatsızlıklara da olumlu yönde etkisi olduğu düşülmektedir. İzmir Havuzculuk olarak, 20 yıllık deneyimlerimizi sauna imalatı konusunda da sizlere sunuyoruz.

Sauna yapımında en önemli konu gerekli yalıtımın sağlanabilmesidir. Kaliteli sauna imalatı uygun ve doğru bir altyapı sağlanması ile mümkün olabilmektedir. Ardından ahşap yapı montajı ve sauna büyüklüğüne ve istenilen nem ve sıcaklığına göre en uygun sauna sobası seçimi esastır. Saunada kullanılan ahşaplar özel olarak imal edilir ve kullanan kişilerin rahat edebilmesi açısından kaliteli ahşap kullanılması gerekir. Saunanın projelendirilmesi hususunda sauna yapılacak alan ve tahmini kullanım yoğunluğu projenin esasını oluşturur. Sauna maliyetleri de yine aynı şekilde kullanılması talep edilen malzeme kalitesine, sauna büyüklüğüne göre belirlenmektedir. Uzun ömürlü saunalar için İzmir Havuzculuk olarak tüm gerçekleştirdiğimiz projelerde olduğu gibi kaliteli malzemeler kullanılmasını öneriyoruz.

 Buhar odaları, insan üzerindeki etkileri konusunda her ne kadar saunalara benzese de, saunalardan farklı olarak sıcaklıkları daha düşük fakat içerisinde nem oranı %100'e yakındır. Bu nem oranı da buhar odalarında gerekli sızdırmazlık yalıtımlarının yapılmasını gerektirir. Buhar odalarında ahşap döşeme yüksek nem oranı yüzünden tercih edilmezken günümüzde en çok cam mozaik oturma grupları ve kaplama kullanılır. Cam mozaik yanı sıra seramik, mermer, akrilik kaplama gibi maliyetleri daha düşük kaplamalarda tercih edilebilir. Yüksek nem oranı nedeni ile tavanda oluşacak yoğuşmanın önüne geçebilmek için uygun malzeme ve uygun tavan inşaatı yapılması gerekir. Buhar odaları  içerisindeki yüksek nem oranı nedeni ile bazı kişileri rahatsız edebilir ve kullanım sürelerine dikkat edilmelidir. Toplu kullanıma açık ve yoğun kullanılan buhar odalarında acil çıkış butonları gibi koruyucu önlemler almak gerekebilir.

 İzmir Havuzculuk olarak buhar odası inşaatı ve sauna inşaatı konusunda profesyonel ekibimiz ile hizmet vermekteyiz. Sauna ve buhar odası yapımı maliyeti için, taleplerinizi bize iletmeniz halinde en kısa sürede size ulaşarak ihtiyaçlarınız doğrultusunda gerekli projelendirme yapılarak maliyetler belirlenir.